2018-19 dönemi için GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nu kazanan LİSANSTEZLİ YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA başvuru sonuçları www.gubretas.com.tr adresinde yayınlamıştır. Asil listedeki öğrencilerin belirtilen tarihe kadar evrakları tamamlamaları rica olunur. Asil listede yer alan öğrencilerin evraklarında eksiklik veya yanlışlık olması halinde, burs hakkı yedek listedeki öğrencilere geçecektir.

Sonuçların hayırlı olmasını temenni eder, hepinize okul hayatınızda başarılar dileriz

Saygılarımızla

Kuruluşundan bu yana sürdürdüğü sosyal sorumluluk algısıyla bu konuda da sektörde öncü olan GÜBRETAŞ, Türkiye için sosyal katma değerler üretmeye devam ediyor. Sosyal faydayı kurumsal bir gelenek haline getiren şirketimiz, bu topraklardan aldığı gücü çeşitli çalışmalarla yine bu ülke insanın faydasına sunuyor.

GÜBRETAŞ; iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaya yönelik düzenlediği çeşitli eğitim buluşmaları, geliştirdiği farklı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve sektörle bağlantılı kültür sanat çalışmalarıyla bu topraklara değer katıyor.

 

Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi

Artan dünya nüfusu, tarım alanlarını doğru ve verimli kullanıp olumsuz faktörlerden korumayı zorunlu kılıyor. Bunun en önemli yolu “toprak analizi” yaptırmaktır. GÜBRETAŞ olarak 2005’ten beri sürdürdüğümüz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi ile ülkemiz topraklarının verimlilik değerleri haritasının oluşturulması amaçlanıyor. 10 bin veri girişi yaparak tamamlamayı hedeflediğimiz projede, alınan toprak numuneleri uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarlarımızda makro ve mikro besin elementleri analizi yapılarak çiftçilere o tarla için en uygun önerilerin reçetesi sunuluyor. Toprak numunelerinin alınması, analizlerin yapılması ve yorumlanması ile haritalama çalışmaları uzman bir ekip tarafından yapılıyor. Toprak numunesi alma sırasında şimdiye kadar sahada 40 bine yakın çiftçi toprak analizi konusunda bilgilendirdi.

 

Bilinçli Tarım İçin Eğitim Buluşmaları

Tarım sektöründe iyi tarım uygulamalarını ve bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırmak amacıyla her yıl Türkiye’nin yaklaşık 2 bin noktasında 150 bine yakın çiftçi ve ziraat mühendisinin katılımıyla eğitim toplantıları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca “Bilinçli Üretici Kazanır” sloganıyla üniversitelerimizle işbirliğine halinde seminerler de düzenliyoruz. GÜBRETAŞ’ın uzman ziraat mühendisleri, bu toplantılarda özellikle dengeli ve düzenli gübreleme, bitki besleme teknikleri, toprak analizi ve bölgelere uygun tarımsal ürünlerin yetiştiriciliği gibi konularda üreticilerimizi bilgilendirmektedir.

 

Ziraat Fakültesi Öğrencilerine Eğitim Bursu

GÜBRETAŞ, 2007 yılında başlattığı projeyle ailesi çiftçi olan ziraat fakültesi öğrencilerine 1. sınıftan itibaren öğrenim süresi boyunca karşılıksız eğitim bursu desteği veriyor. Ayrıca yılda bir kez yapılan Bursiyer Buluşması etkinliğinde bu öğrencilere mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri de veriliyor.

2017-18 döneminden itibaren ailesi çiftçi olan ziraat fakültelerindeki yüksek lisans ve doktora öğrencileri de bu burs desteğinden yararlanmaya başladı.

 

Eğitime Destek İçin Okul Binaları

GÜBRETAŞ, kuruluşunun 60. yıldönümü anısına sosyal sorumluluk çerçevesinde Hatay ve Kocaeli illerine birer okul binası yaptırma kararı aldı. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki 1920 öğrenci kapasiteli GÜBRETAŞ Ortaokulu 2013 yılında açılırken, Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki 24 derslikli ve 720 öğrenci kapasiteli GÜBRETAŞ İlkokulu ise 2014 yılında eğitimin hizmetine sunuldu.

 

Sektörle İlgili Kurumsal Yayıncılık

“GÜBRETAŞ KİTAPLIĞI” markasıyla 60. yılımızda başlattığımız kurumsal yayıncılık çalışmasıyla tarım sektöründe bilinçlendirmeye katkı sağlamak için eğitici, akademik ve kaynak kitaplar yayınlıyoruz.

Ayrıca gelecek kuşaklarda tarım ve çevre bilincinin oluşması için çeşitli çocuk kitapları da yayınlayarak, okullarda hediye ediyoruz.

 

Basın Fotoğraf Yarışması

Bu Toprağın Renkleri başlıklı Basın Fotoğraf Yarışması tarım sektöründe kültür-sanat çalışmalarına öncülük eden bir proje olarak dikkat çekiyor. Jürisinde usta basın fotoğrafçılarının yer aldığı yarışma, hem ulusal hem de yerel basının tarıma ilgisini artırmayı ve bu alandaki görsel arşivin zenginleşmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yarışma sonunda seçilen karelerden oluşan fotoğraf sergileri, Türkiye’nin farklı şehirlerinde paydaşlarımızla ve fotoğraf severlerle buluşuyor.

 

GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı

Gelecek kuşaklara güzel bir dünya bırakmak için sürdürülebilir çevre duyarlılığını benimseyen GÜBRETAŞ, 2007 yılında Konya’da bir Hatıra Ormanı oluşturmuştu.

2013 yılında ise İstanbul’da Şile yolu üzerinde 10 bin ağaçtan oluşan bir GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı daha kuruldu.