Kuruluşundan bu yana sürdürdüğü sosyal sorumluluk algısıyla bu konuda da sektörde öncü olan GÜBRETAŞ, Türkiye için sosyal katma değerler üretmeye devam ediyor. Sosyal faydayı kurumsal bir gelenek haline getiren şirketimiz, bu topraklardan aldığı gücü çeşitli çalışmalarla yine bu ülke insanın faydasına sunuyor.

GÜBRETAŞ; iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaya yönelik düzenlediği çeşitli eğitim buluşmaları, geliştirdiği farklı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve sektörle bağlantılı kültür sanat çalışmalarıyla bu topraklara değer katıyor.


Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi

Artan dünya nüfusu, tarım alanlarını doğru ve verimli kullanıp olumsuz faktörlerden korumayı zorunlu kılıyor. Bunun en önemli yolu “toprak analizi” yaptırmaktır. GÜBRETAŞ olarak 2005’ten beri sürdürdüğümüz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi ile ülkemiz topraklarının verimlilik değerleri haritasının oluşturulması amaçlanıyor. Türkiye'nin 81 ilinden 13 binden fazla araziden veri girişinin tamamlandığı projede, alınan toprak numuneleri uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarlarımızda makro ve mikro besin elementleri analizi yapılarak çiftçilere tarlaları için en uygun önerilerin reçetesi sunuluyor. Tüm bu haritalama çalışmaları uzman bir ekip tarafından yapılıyor. Toprak numunesi alma sırasında şimdiye kadar sahada 50 binden fazla çiftçi toprak analizi konusunda bilgilendirdi.


Bilinçli Tarım İçin Eğitim Buluşmaları

Tarım sektöründe iyi tarım uygulamalarını ve bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırmak amacıyla her yıl Türkiye’nin yüzlerce noktasında binlerce çiftçiye ve ziraat mühendislerine yönelik eğitim toplantıları gerçekleştiriliyor. GÜBRETAŞ’ın uzman ziraat mühendisleri, bu toplantılarda özellikle dengeli ve düzenli gübreleme, bitki besleme teknikleri, toprak analizi ve bölgelere uygun tarımsal ürünlerin yetiştiriciliği gibi konularda üreticilerimizi bilgilendirmektedir.

Son yıllarda büyük ivmeyle yoğunlaştığıbilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında tarımsal danışmanlıkhizmetleri ve çiftçi eğitim toplantıları, 2020’de Türkiye'de 29 farklı yerde ve KKTC'de 2 noktada kurulan modelüretim alanları, çağrı merkezine dönüştürülen Üretici Danışma Hattı ve yenilenen Etkili Gübreleme Programları (EGP) mobil uygulaması ile de GÜBRETAŞ, sektörde örnek ve öncü rolünü sürdürmektedir.


Ziraat Fakültesi Öğrencilerine Eğitim Bursu

GÜBRETAŞ, 2007 yılında başlattığı projeyle ailesi çiftçi olan ziraat fakültesi öğrencilerine 1. sınıftan itibaren öğrenim süresi boyunca karşılıksız eğitim bursu desteği veriyor. Ayrıca yılda bir kez yapılan Bursiyer Buluşması etkinliğinde bu öğrencilere mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri de veriliyor. 2017-18 döneminden itibaren ailesi çiftçi olan ziraat fakültelerindeki yüksek lisans ve doktora öğrencileri de bu burs desteğinden yararlanmaya başladı.


Eğitime Destek İçin Okul Binaları

GÜBRETAŞ, kuruluşunun 60. yıldönümü anısına sosyal sorumluluk çerçevesinde Hatay ve Kocaeli illerine birer okul binası yaptırma kararı aldı. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki 1920 öğrenci kapasiteli GÜBRETAŞ Ortaokulu 2013 yılında açılırken, Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki 24 derslikli ve 720 öğrenci kapasiteli GÜBRETAŞ İlkokulu ise 2014 yılında eğitimin hizmetine sunuldu.


Sektörle İlgili Kurumsal Yayıncılık

“GÜBRETAŞ KİTAPLIĞI” markasıyla 60. yılımızda başlattığımız kurumsal yayıncılık çalışmasıyla tarım sektöründe bilinçlendirmeye katkı sağlamak için eğitici, akademik ve kaynak kitaplar yayınlıyoruz.

Ayrıca gelecek kuşaklarda tarım ve çevre bilincinin oluşması için çeşitli çocuk kitapları da yayınlayarak, okullarda hediye ediyoruz.


Basın Fotoğraf Yarışması

Bu Toprağın Renkleri başlıklı Basın Fotoğraf Yarışması tarım sektöründe kültür-sanat çalışmalarına öncülük eden bir proje olarak dikkat çekiyor. Jürisinde usta basın fotoğrafçılarının yer aldığı yarışma, hem ulusal hem de yerel basının tarıma ilgisini artırmayı ve bu alandaki görsel arşivin zenginleşmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yarışma sonunda seçilen karelerden oluşan fotoğraf sergileri, Türkiye’nin farklı şehirlerinde paydaşlarımızla ve fotoğraf severlerle buluşuyor.


GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı

Gelecek kuşaklara güzel bir dünya bırakmak için sürdürülebilir çevre duyarlılığını benimseyen GÜBRETAŞ, 2007 yılında Konya’da bir Hatıra Ormanı oluşturmuştu.

2013 yılında ise İstanbul’da Şile yolu üzerinde 10 bin ağaçtan oluşan bir GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı daha kuruldu. 2019 yılında bu alana 1.000 yeni fidan daha dikildi. 

2020 yılında Hatay’da çıkarılan yangınlarda zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla GÜBRETAŞ 69. kuruluş yıl dönümü anısına, ilk üretim tesisinin bulunduğu 
İskenderun ilçesinde 11.111 adet fidanı daha toprakla buluşturdu.